Cierzpięty (Ostróda)


Cierzpięty to historia osady, która obecnie funkcjonuje jako część miasta Ostróda. Zgodnie z planem miasta z roku 1988, Cierzpięty, znane także jako Tuczarnia "Cierzpięty", znajduje się po zachodniej stronie Jeziora Smordy oraz w południowej części Jeziora Drwęckiego.

W przeszłości, ta urokliwa miejscowość była odrębną osadą, zlokalizowaną w województwie warmińsko-mazurskim, w obrębie powiatu ostródzkiego i gminy Ostróda. Warto również zaznaczyć, że w latach 1975–1998 Cierzpięty były administracyjnie powiązane z województwem olsztyńskim.

Historia

Cierzpięty mają bogatą historię, sięgającą czasów rzymskich, co znalazło potwierdzenie w odnalezionych artefaktach datowanych na II-IV wiek naszej ery.

W 1762 roku w miejscowej szkole polskiej kształciło się 52 dzieci, w tym 18 mieszkańców Ostródy, 31 z Kajkowa oraz troje z Cierzpięt. Nauczyciel, który pracował w tym czasie, pełnił również rolę organisty w ewangelickim kościele polskim, zarabiając 31 talarów oraz 40 groszy.

W 1744 roku na nauczyciela nałożono obowiązek nauczania dzieci w Cierzpiętach oraz Kajkowie, co świadczy o integracji społecznej tych obszarów.

Dane z 1789 roku ujawniają, że Cierzpięty były małą wsią rybacką, liczącą osiem domów. Na początku XX wieku, bo w 1910 roku, liczba mieszkańców wsi wynosiła 114 osób, z czego 78 stanowiło społeczność polską. Natomiast w 1938 roku populacja zmniejszyła się do 95 mieszkańców.

Według spisu z 1974 roku, osada Cierzpięty była częścią sołectwa Kajkowo, administracyjnie podlegając gminie Ostróda, co pokazuje, że region ten miał swoje znaczenie w ramach lokalnej struktury społecznej i gospodarczej.

Przypisy

  1. Główny Urząd Statystyczny: Rejestr TERYT. [dostęp 09.05.2015 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":

Fiugajny | Ostrów (Ostróda) | Zajezierze (Ostróda)

Oceń: Cierzpięty (Ostróda)

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:8