Kościół Chrystusowy, znany również jako zbór, ma długą historię w Ostródzie, a jego działalność rozpoczęła się w 1958 roku. Stanowi część Kościoła Chrystusowego w Rzeczypospolitej Polskiej, który kładzie duży nacisk na wspólnotę oraz duchowy rozwój.
Nabożeństwa odbywają się regularnie w dogodnej lokalizacji, która znajduje się na ulicy I Dywizji Wojska Polskiego 5. To miejsce gromadzi wiernych, którzy pragną uczestniczyć w życiu religijnym i wspólnotowym.
W chwili obecnej funkcję pastora pełniącego obowiązki w tej wspólnocie sprawuje Andrzej Zieliński, który kieruje duchowym życiem zbora oraz podejmuje wiele działań mających na celu rozwój i wsparcie aktywności wśród jego członków.
Historia
W 1922 roku, Chrześcijańska Wspólnota Ewangeliczna (Christlische Gemeinschaft Bethanien) o liczbie 800 wiernych, zrealizowała budowę kaplicy w Ostródzie, usytuowanej przy Ronnstrasse 5. Niestety, działalność tej wspólnoty zakończyła się przed końcem II wojny światowej, w wyniku ewakuacji większości jej członków do Niemiec. Na terenie pozostało jedynie kilku wiernych polskiego pochodzenia. Z chwilą wprowadzenia nowej administracji, kaplica została przekształcona w kasyno Ludowego Wojska Polskiego.
W roku 1952 do miasta przybył Kazimierz Chojnacki, który podjął się poszukiwań większości pozostałych członków stowarzyszenia. W tym czasie, kaplica była wykorzystywana przez różnorodne organizacje młodzieżowe oraz zamieszkiwana przez lokatorów, którzy nie mieli żadnego związku z kościołem. Wierni organizowali spotkania modlitewne w prywatnych domach, a czasami uczestniczyli w nabożeństwach zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów. Często odwiedzany był również przez duchownego, Teodora Maksymowicza. W związku z rosnącą liczbą wiernych, w 1954 roku zrodziła się idea stworzenia własnego miejsca spotkań.
W kontekście zmieniającej się sytuacji politycznej, w 1956 roku zainicjowano starania o zwrot przedwojennego budynku zborowego. Sprawdzono księgi wieczyste, a Teodor Maksymowicz udał się do Urzędu do Spraw Wyznań w Warszawie jako przedstawiciel Prezydium Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego w PRL, by odzyskać prawo do użytkowania tej dawnej siedziby. Godna uwagi była pozytywna decyzja, dzięki której wiosną 1957 roku rozpoczęto prace remontowe w kaplicy, pomimo że lokale mieszkalne były wciąż zajęte przez lokatorów. Przystosowano również pomieszczenia na niewielki dom starców.
Kaplica została oficjalnie otwarta 6 lipca 1958 roku, kiedy to odbyło się w niej pierwsze nabożeństwo. Wtedy też rozpoczęła swoją działalność Dom Spokojnej Starości „Betania”, a także zainaugurowano prowadzenie obozów dla młodzieży. Kazimierz Chojnacki stał się pierwszym przełożonym zboru, równocześnie pełniąc rolę kierownika domu starców.
W roku 1971, w wyniku chęci utworzenia ośrodka wczasów młodzieżowych, nabyto działkę z budynkami gospodarczymi oraz stodołą, która została przekształcona w obiekt noclegowy. Spotkania dla wczasowiczów odbywały się w namiocie. Później zaczęły być wykorzystywane namioty wojskowe, a także powstały boiska oraz domki letniskowe. Wspomniany ośrodek, nazwany Katechetyczno-Misyjnym, przeszedł dalsza rozbudowę, stając się Chrześcijańskim Ośrodkiem Konferencyjno-Wypoczynkowym „Ostróda Camp”.
W 1972 roku, po rezygnacji dotychczasowego pastora, opiekę nad zborem tymczasowo objął pastor Piotr Bronowicki z Olsztyna. W 1974 roku pieczę nad ostródzkim zborem przejął Paweł Wróbel, który oficjalnie objął urząd 10 sierpnia 1975 roku. Kiedy zaczynał swoją posługę, zbór znajdował się w trudnej sytuacji, licząc jedynie 28 członków, z czego 24 to mieszkańcy domu starców. Szczęśliwie nastąpił wtedy znaczny przyrost liczby wiernych.
W 1985 roku budynek zborowy spłonął częściowo w pożarze, co skutkowało zawieszeniem działalności domu spokojnej starości. Uroczystość poświęcenia wyremontowanego obiektu miała miejsce 18 czerwca 1989 roku, a instytucja została ponownie uruchomiona w 1990 roku, funkcjonując do końca 2009 roku.
Po rozpadzie Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego w 1988 roku, zbór stał się częścią Kościoła Zborów Chrystusowych. W 1997 roku liczba wiernych wzrosła do 60, z czego 45 miało pełne członkostwo. Oprócz nabożeństw, organizowano także spotkania modlitewne i studia biblijne. Wspólnota angażowała się w różnorodne akcje ewangelizacyjne, charytatywne oraz wydarzenia kulturalne. Prowadzono również spotkania dla kobiet, młodzieży, dzieci oraz mieszkańców Domu Spokojnej Starości. Na zasadzie współpracy, organizowano również przedsięwzięcia razem z innymi protestanckimi kościołami w Ostródzie.
27 marca 2011 nowym pastorem przełożonym został Zbigniew Chojnacki, syn Kazimierza Chojnackiego. Przedtem pełnił on funkcję dyrektora Ośrodka Katechetyczno-Misyjnego „Ostróda Camp”, a przedtem pracował jako pastor w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym.
Przypisy
- a b c Wspólnoty lokalne [online], chrystusowi.pl [dostęp 27.11.2024 r.]
- a b c Z historii Zboru w Ostródzie. kch.ostroda.pl. [dostęp 09.05.2022 r.]
- a b c d Ostróda wita. slowoizycie.pl. [dostęp 09.05.2022 r.]
- a b c 60 lat w służbie Bogu i bliźniemu. slowoizycie.pl. [dostęp 09.05.2022 r.]
- 50-lecie w Ostródzie. [dostęp 09.05.2022 r.]
- O nas – historia i informacje podstawowe. ostrodacamp.pl. [dostęp 09.05.2022 r.]
- a b Coś się kończy, coś się zaczyna. slowoizycie.pl. [dostęp 09.05.2022 r.]
- Dom Spokojnej Starości w Ostródzie. slowoizycie.pl. [dostęp 09.05.2022 r.]
- Z kroniki zboru w Ostródzie - 1990 r. slowoizycie.pl. [dostęp 09.05.2022 r.]
- Zmiana pastora [online], slowoizycie.pl [dostęp 09.05.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostródzie | Parafia św. Hiacynty i Franciszka w Ostródzie | Parafia Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie | Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Ostródzie | Parafia Ewangelicko-Metodystyczna Łaski Bożej w Ostródzie | Parafia św. Dominika Sawio w Ostródzie | Parafia św. Jana Bosko w Ostródzie | Parafia św. Pio z Pietrelciny w OstródzieOceń: Kościół Chrystusowy w Ostródzie