Mirosław Cezariusz Patalon


Mirosław Cezariusz Patalon to postać, której osiągnięcia mają znaczący wpływ na polski krajobraz naukowy i społeczny. Urodził się 31 stycznia 1966 roku w Ostródzie, co należałoby uznać za początek jego drogi pełnej pasji i zaangażowania.

Jako pedagog i religioznawca, Patalon wniósł swój wkład w rozwój edukacji oraz zrozumienia różnorodności religijnej w Polsce. Jego działalność nie ogranicza się tylko do pracy akademickiej, ale obejmuje także prężną aktywność społeczną i ekumeniczną.

W latach 2016–2020 pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Społecznych Akademii Pomorskiej w Słupsku, gdzie miał wielki wpływ na kształcenie i rozwój studentów. Jako członek Zarządu Związku Wyznaniowego Postępowych Gmin Żydowskich Beit Polska, Patalon angażuje się w inicjatywy, które promują dialog interreligijny oraz wspierają budowanie społeczeństwa otwartego i tolerancyjnego.

Życiorys

Mirosław Cezariusz Patalon jest postacią, która znacząco wpłynęła na polski świat teologiczny oraz akademicki. Swoją edukację rozpoczął, uzyskując maturę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie. Następnie kształcił się w Seminarium Teologicznym Polskiego Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT), gdzie zdobył tytuł magistra teologii.

W 1999 roku obronił pracę doktorską w dziedzinie pedagogiki na Uniwersytecie Gdańskim, której temat brzmiał: „Przejawy postmodernizmu w pedagogice współczesnego protestantyzmu na przykładzie Kościoła chrześcijan baptystów w RP”. Kolejny krok w jego karierze naukowej nastąpił w 2004 roku, kiedy uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych na Wydziale Teologicznym ChAT. W 2010 roku Patalon otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych, a w 2011 roku został profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Gdańskiego.

Jego działalność akademicka obejmowała także współpracę z międzynarodowymi ośrodkami naukowymi. Pracował z Uniwersytetem Południowoczeskim w Czeskich Budziejowicach, Instytutem Jad Waszem w Jerozolimie oraz Uniwersytetem Zachodniej Wirginii w Morgantown, pełniąc rolę research schola. Patalon jest z zaangażowaniem związany z międzynarodowym zespołem badawczym Brazil Research Group, a od 2005 roku zasiada w kolegium recenzentów amerykańskiego półrocznika naukowego „Process Studies”, wydawanego przez Center for Process Studies w Claremont.

W latach 1989–2003 działał jako założyciel i pastor zborów baptystycznych w Wrocławiu i Gdańsku. Prowadził zajęcia jako wykładowca w Wyższym Baptystycznym Seminarium Teologicznym w Warszawie oraz Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej we Wrocławiu. W latach 2008–2011 piastował stanowisko prodziekana Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

W 2004 roku, 12 marca, reprezentował Kościół Chrześcijan Baptystów w Ekumenicznej Drodze Krzyżowej, co było momentem przełomowym w historii, ujawniającym zaangażowanie różnych wyznań. Członek Komisji Ekumenicznej, a także współorganizator VII Zjazdu Gnieźnieńskiego w 2007 roku, w latach 2006–2008 pełnił rolę wiceprzewodniczącego Komisji Wychowania Chrześcijańskiego Polskiej Rady Ekumenicznej.

Od 2013 do 2016 roku był dyrektorem Instytutu Pedagogiki i Pracy Socjalnej Akademii Pomorskiej w Słupsku, a następnie, od 27 kwietnia 2016 roku, pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Społecznych tej uczelni na kadencję 2016–2020. Patalon pracuje również jako profesor w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu.

Na mocy Zarządzenia Prezydenta Miasta Gdańska z 8 września 2016 roku został powołany na członka Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, gdzie jego zadania obejmują analizowanie sytuacji związanych z dyskryminacją oraz wspieranie działań promujących tolerancję. Od stycznia 2023 roku międzynarodowe uwarunkowania jego działalności rozszerzają się, ponieważ objął on funkcję Członka Zarządu Związku Wyznaniowego Postępowych Gmin Żydowskich Beit Polska.

Życie prywatne

Mirosław Cezariusz Patalon jest ojcem pięciu dzieci. W jego rodzinie znajduje się cztery córki: Aleksandra, Weronika, Zofia Antonina oraz Marlene Mia, a także syn Abraham.

Wybrane publikacje (książki)

Oto wyszczególnione publikacje autorstwa Mirosława Cezariusza Patalona, które przedstawiają szeroki zakres jego wkładu w dziedzinę teologii i pedagogiki.

  • Fenomen chrześcijaństwa. Wybór tekstów źródłowych (red.), Słupsk 2001,
  • Teologia a pedagogika. Teologia mediacji H. Richarda Niebuhra jako źródło inspiracji pedagogicznych, Słupsk 2002,
  • Pedagogika ekumenizmu. Procesualność jako paradygmat interkonfesyjnej i interreligijnej hermeneutyki w ujęciu Johna B. Cobba Jr., Gdańsk 2007,
  • Tolerancja a edukacja (red. nauk.), Gdańsk 2008,
  • John B. Cobb, Teologia procesu. Wybrane zagadnienia w formie pytań i odpowiedzi (tłumaczenie, redakcja i krytyczne opracowanie książki), Gdańsk 2008,
  • The Philosophical Basis of Inter-religious Dialogue. The Process Perspective (red. nauk.), Newcastle upon Tyne 2009,
  • W drodze za Chrystusem. Kościoły chrześcijańskie w Polsce mówią o sobie (red.), Kraków 2009,
  • (współautor z Małgorzata Cackowska, Lucyna Kopciewicz, Piotr Stańczyk, Karolina Starego, Tomasz Szkudlarek) Dyskursywna konstrukcja podmiotu. Przyczynek do rekonstrukcji pedagogiki kultury. Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2012,
  • Teologiczne inspiracje w pracy socjalnej, Toruń 2013,
  • Religijne uwarunkowania pracy socjalnej (red. nauk.), Toruń 2014,
  • Kohelet Taoista. Przyczynek do dialogu międzykulturowego, Toruń 2017, ISBN 978-83-8019-311-6,
  • Young-Jin Choi, Wschód i Zachód. Rozważania o taoizmie i judaizmie w kontekście relacji człowiek-natura (tłumaczenie i krytyczne opracowanie książki), Toruń 2018, ISBN 978-83-8019-413-7,
  • Którego szukasz, ty jesteś morderca. Semantyka pragnienia w tekstach źródłowych religii Abrahamowych, Toruń 2022, ISBN 978-83-8019-814-2,
  • Pedagogika i praca socjalna w obliczu kryzysu migracyjnego, Elbląg 2022, ISBN 978-83-62336-65-4.

Te publikacje stanowią cenny wkład w rozważania dotyczące relacji między teologią a różnymi aspektami edukacji, oferując jednocześnie cenne spojrzenie na dialog międzykulturowy.

Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":

Jakub Fryderyk Hoffman | Ryszard Franciszek Makowski | Wojciech Kujawski | Christian Kraus

Oceń: Mirosław Cezariusz Patalon

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:9