Alicja Bykowska-Salczyńska


Alicja Bykowska-Salczyńska, urodzona 11 września 1953 roku w Ostródzie, to utalentowana polska poetka, pisarka oraz autorka słuchowisk radiowych. Jej twórczość wyróżnia się głębokim zrozumieniem emocji i skomplikowanej rzeczywistości ludzkich doświadczeń.

Obecnie, Alicja mieszka oraz pracuje w Olsztynie, gdzie kontynuuje rozwijanie swojej artystycznej kariery, angażując się w wiele projektów literackich i kulturalnych.

Życiorys

Alicja Bykowska ukończyła III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie, co stanowiło jej pierwsze ważne osiągnięcie edukacyjne. Następnie kontynuowała naukę, kończąc studia z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W trakcie swoich studiów aktywnie współredagowała biuletyn literacki Megaron, co znacząco wzbogaciło jej doświadczenie w dziedzinie literatury. W roku 1977 rozpoczęła swoją karierę jako nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie, gdzie z pasją dzieliła się swoją wiedzą z młodymi uczniami. Dodatkowo, od 2005 roku pełni funkcję prezesa olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, co podkreśla jej zaangażowanie w rozwój kultury literackiej w regionie.

Publikacje

Oto wybór tomów poetyckich autorstwa Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej, które zasługują na szczególną uwagę.

  • W przerwie pomiędzy światem a zabawką (Wydawnictwo Pojezierze, Olsztyn 1980),
  • Traktat o lalkach (1990),
  • Autobus do Mokin (1992; Nagroda Towarzystwa Wydawców Książek),
  • Jeziora wewnętrzne (Warszawa 1994),
  • Kamienny ogród. Relacje liryczne z podróży do Bretanii (1996),
  • Wiersze wybrane (Olsztyn 1999),
  • Śnieżnik. Wiersze elektroniczne (Olsztyn 2006),
  • Cno (Olsztyn 2016) – nagroda Orfeusza Mazurskiego 2017, Literacka Nagroda Warmii i Mazur 2016.

Słuchowiska

W twórczości Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej szczególne miejsce zajmują poetyckie słuchowiska, do których należą takie tytuły jak „Sceny miłosne z Warmii i Mazur”, „Baby pruskie”, „Okieneczko na ubojnię” oraz „Dzień mokradeł”. Te dzieła zdobyły uznanie w konkursach organizowanych przez II Program Polskiego Radia oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

W szczególności, w 2006 roku, słuchowisko „Gdzie jest ten tani kupiec” zostało wyróżnione Grand Prix Europa i zdobyło nagrodę za najlepszy scenariusz podczas festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie. To słuchowisko miało także zaszczyt reprezentować Polskie Radio w międzynarodowych konkursach Prix Italia Europa.

Warto również wspomnieć o zbiorze słuchowisk pt. „Baby pruskie”, który ukazał się w wydawnictwie „Borussia” w 2003 roku. W 2005 roku zorganizowano prapremierę spektaklu opartego na tym zbiorze, by uczcić jubileusz Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Wiersze Bykowskiej-Salczyńskiej zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym niemiecki, rosyjski, litewski, węgierski oraz francuski, co świadczy o jej międzynarodowym uznaniu w świecie literatury.

Przypisy

  1. „Wawrzyn” – Literacka Nagroda Warmii i Mazur 2016 – LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR [online], leksykonkultury.ceik.eu [dostęp 10.06.2018 r.]
  2. Orfeusz – Nagroda Poetycka im. K. I. Gałczyńskiego – aktualności [online], www.orfeusz-nagroda.pl [dostęp 28.04.2017 r.]
  3. Wystawą twórczości absolwentów rozpoczęto obchody 50-lecia III LO w Olsztynie.

Oceń: Alicja Bykowska-Salczyńska

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:25