Hans Hellmut Kirst


Hans Hellmut Kirst, urodzony 5 grudnia 1914 roku w Ostródzie, dawniej zwanej Osterode w Prusach Wschodnich, był znakomitym niemieckim pisarzem. Zmarł 23 lutego 1989 roku w Bremie.

W ciągu swojego życia, Hellmut Kirst stworzył ponad 50 książek, które zdobyły uznanie w literackim świecie. Oprócz działalności pisarskiej, był także krytykiem filmowym, co dodatkowo świadczy o jego wszechstronnych talentach i zaangażowaniu w różnorodne dziedziny sztuki.

Młodość

Hans Hellmut Kirst urodził się w rodzinie, w której ojciec pełnił rolę funkcjonariusza policji w regionie Prus Wschodnich. Jego dzieciństwo było zdeterminowane przez częste przeprowadzki, co było wynikiem znacznego zaangażowania ojca w służbę publiczną. W związku z tym, młody Hans uczęszczał do różnorodnych szkół podstawowych (Volksschule) znajdujących się w powiecie ostródzkim, co miało wpływ na jego rozwój edukacyjny oraz osobisty.

Gdy osiągnął wiek młodzieńczy, ukończył swe rodzinne miasto z prestiżowym wyróżnieniem, jakim było zdanie egzaminu w Kaiser-Wilhelm-Gymnasium. Po zakończeniu nauki w liceum, zdecydował się na dalszą edukację, wybierając Wyższą Szkołę Handlową (Höhere Handelsschule) w tym samym mieście, co również miało istotne znaczenie dla jego przyszłej kariery zawodowej.

W roku 1932, zaledwie po ukończeniu nauki, rozpoczął pracę w biurze rachunkowym dóbr rycerskich Mühlen, znajdującym się w Mielnie. Ta decyzja zawodowa otworzyła przed nim nowe możliwości oraz wymagała od niego zdobycia cennych doświadczeń życiowych.

Kariera wojskowa

Na podstawie podpowiedzi swojego ojca, 1 kwietnia 1933 roku Hans Hellmut Kirst rozpoczął swoją drogę jako żołnierz zawodowy, włączając się w szeregi Reichswehry. Jego pierwsze kroki w wojsku stawiał w 1 Pruskim Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, stacjonującym w Królewcu, który obecnie znajduje się na terytorium Rosji. W młodości Kirst związał się z organizacją młodzieżową Hitlerjugend, gdzie organizował obozy w rejonach Morąga oraz Gietrzwałdu.

Jego zaangażowanie w działania militarne można zauważyć już we wrześniu 1939 roku, kiedy to uczestniczył w kampanii wrześniowej. Później brał udział w ofensywie we Francji. Kolejnym etapem jego kariery wojskowej była kampania na froncie wschodnim, gdzie Wehrmacht prowadził działania w ZSRR.

W latach 1943–1945 Kirst pełnił funkcję oficera nadzorującego oraz nauczyciela historii wojny w Szkole Lotnictwa Wojennego w Schongau, znajdującej się w Bawarii. W ramach swoich obowiązków, przez pewien czas sprawował również rolę adiutanta oraz oficera prowadzącego.

Tuż przed zakończeniem II wojny światowej, Kirst sprawował urząd szefa baterii sztabowej w Szkole Wojennej. W tej samej instytucji służył Franz Josef Strauß, który po wojnie stał się premierem Bawarii i odegrał znaczącą rolę w powojennym życiu Kirsta.

Przebieg kariery wojskowej

  • 1935 – kapral,
  • 1937 – sierżant,
  • 1938 – szef kompanii,
  • 1943 – podporucznik,
  • 1944 – porucznik.

Czasy powojenne

Po zakończeniu II wojny światowej, Hans Hellmut Kirst znalazł się w trudnej sytuacji, gdy został aresztowany w amerykańskim obozie internowania w Garmisch-Partenkirchen. Zatrzymanie to było wynikiem donosu, który złożył na niego Franz Josef Strauß, twierdząc, że pisarz ten był nazistą. Oskarżenie to było całkowicie bezpodstawne i stało się przyczyną długotrwałego konfliktu między Kirstem a Straußem, który toczył się głównie w formie wymiany listów. Po upływie dziewięciu miesięcy aresztu, Kirst został ostatecznie zwolniony, uznany za „politycznie nieobciążony”.

W okresie po swoim internowaniu, Kirst podejmował się różnych dorywczych zajęć, co pozwoliło mu na rozwijanie talentu literackiego. W tym czasie powstały pierwsze szkice jego powieści, które później utworzyły podstawę dla trylogii 08/15. Inspirację czerpał z twórczości znanego niemieckiego pisarza, Ericha Marii Remarque’a, którego dzieła wywarły na niego ogromny wpływ.

Aby móc swobodnie publikować, Kirst musiał potwierdzić, że nie ma nazistowskich przekonań. Kluczową rolę w tym procesie odegrał Franz Josef Strauß, przewodniczący Izby Orzekającej o denazyfikacji, który nałożył na Kirsta dwuletni zakaz publikacji.

W 1947 roku Kirst przeprowadził się do Monachium, gdzie objął stanowisko krytyka filmowego w dzienniku „Münchner Mittag”, który obecnie funkcjonuje jako „Münchner Merkur”. Doświadczenia wojenne, które przeszedł, uświadomiły mu niebezpieczeństwa związane z zbrojeniem, co skłoniło go do głośnej krytyki powołania Federalnych Sił Zbrojnych (Bundeswehra). Jego stanowisko w tej sprawie znowu sprowokowało konflikt ze Straußem, który wówczas pełnił funkcję ministra obrony RFN.

W latach 60. Kirst, osiągając niezależność finansową, zaczął dostrzegać inne aspekty życia społecznego i aktywnie wspierał potrzebujących. Tantiemy, które uzyskiwał ze sprzedaży swoich książek, przeznaczał na pomoc organizacjom socjalnym w Izraelu, a także wspierał sieroty wojenne w Polsce oraz studentów w Norwegii.

W życiu osobistym, 14 grudnia 1961 roku, Kirst poślubił aktorkę Ruth Müller, z którą spędził wiele lat. Osiedlił się razem z żoną i córką Beatrice w Feldafing, malowniczej miejscowości nad jeziorem Starnberger See.

W 1969 roku rozpoczął współpracę z niemiecką telewizją (ZDF), gdzie, jako doświadczony krytyk filmowy, prowadził program „Poradnik kinomana” (niem. Ratschlag für Kinogänger). W latach 1970–1971 podjął studia w Federalnym Urzędzie Kryminalnym w Wiesbaden (Bundeskriminalamt in Wiesbaden). Czas spędzony w Wiesbaden zainspirował go do napisania książek, których fabuły osadzone były w kontekście kryminalistyki.

W 1987 roku Kirst zdecydował się na przeprowadzkę wraz z rodziną do Werdum, w regionie Wschodniej Fryzji. Tam mieszkał aż do swojej śmierci, która miała miejsce 23 lutego 1989 roku w szpitalu w Bremie, w wyniku walki z rakiem. Jego ostatnie życzenie zostało spełnione — został pochowany w Werdum, miejscu, które stało się jego domem na zawsze.

Twórczość

Hans Hellmut Kirst, znany niemiecki pisarz, w swoim niezwykle płodnym dorobku literackim, który rozciągał się na 39 lat, napisał aż 59 książek. Ostatnia z jego powieści ukazała się po jego śmierci. Jego debiutancka książka, Nazywaliśmy go Galgenstrick (Wir nannten ihn Galgenstrick), zdobyła międzynarodowe uznanie, ponieważ została przetłumaczona na siedem języków. Jednak to trylogia 08/15, opublikowana w 1954 roku, przyniosła mu prawdziwą sławę, na stałe wpisując go w kanon literatury powojennej Niemiec jako jednego z najbardziej poczytnych autorów tego okresu.

Wiele z powieści Kirsta porusza tematykę III Rzeszy, ze szczególnym uwzględnieniem czasów II wojny światowej. Jego utwory są przesycone krytycznym spojrzeniem na moralny upadek narodu niemieckiego, co pozwala mu ukazać złożoność i megalomanię ideologów tamtego czasu w krzywym zwierciadle.

Drugim międzynarodowym bestsellerem Kirsta była Fabryka oficerów, wydana w 1960 roku, która szybko doczekała się adaptacji filmowej. Jego osiągnięcia literackie zostały uhonorowane między innymi prestiżową amerykańską nagrodą im. Edgara Allana Poego. Co więcej, autor stał się pierwszym Niemcem, który dołączył do The Authors Guild, największej organizacji w Stanach Zjednoczonych, zrzeszającej aktywnych autorów i broniącej ich praw oraz wolności słowa.

Po ukończeniu studiów w Federalnym Urzędzie Kryminalnym w Wiesbaden, Kirst stworzył szereg opowiadań i powieści kryminalnych. Wśród nich znajdują się tytuły takie jak Niezwykłe wesele w Bärenwalde (Die merkwürdige Hochzeit in Bärenwalde) oraz Przedziwni ludzie z Maulen (Die merkwürdigen Menschen von Maulen).

Pisarz często sięgał do wspomnień z czasów swojej młodości spędzonej w Heimat, małej Ojczyźnie w Prusach Wschodnich. Ten okres życia młodego autora uwieczniony został w powieściach takich jak Bóg śpi na Mazurach (Gott schläft in Masuren) oraz Przedziwni ludzie z Maulen (Die merkwürdigen Menschen von Maulen).

Mimo międzynarodowej sławy oraz licznych nagród, jego twórczość często była klasyfikowana przez niemieckich krytyków literackich jako literatura popularna.

Publikacje

W tym dziale przedstawiamy publikacje autorstwa Hansa Hellmuta Kirsta, które stanowią ważny element jego twórczości literackiej. Poniższa tabela zawiera szczegółowe informacje, w tym nazwy oryginalne, lata wydania oraz przetłumaczone tytuły książek.

Tytuł oryginalnyWydawnictwo oraz rok wydaniaTytuł polskiTłumaczWydawnictwo i rok wydania
Wir nannten ihn GalgenstrickDesch Verlag 1950Nazywaliśmy go GalgenstrickF.M.JulkowskiInterart 1993
Sagten Sie Gerechtigkeit, Captain?Desch Verlag 1952Pan mówi sprawiedliwość, kapitanie?Robert StillerInterart 1995
Aufruhr in einer kleinen StadtDesch Verlag 1953Skandal w miasteczkuBarbara TarnasInterart 1994
08/15. Die abenteuerliche Revolte des Gefr. AschDesch Verlag 195408/15 w koszarachJacek FrühlingLibros 2000
08/15. Die seltsamen Kriegserlebnisse des Soldaten AschDesch Verlag 195408/15 na wojnieJacek FrühlingLibros 2000
08/15. Der gefährliche Endsieg des Soldaten AschDesch Verlag 195508/15 walczy do końcaJacek FrühlingLibros 2000
Die letzte Karte spielt der TodDesch Verlag 1955Ostatnią kartą gra śmierćStanisław MarciniakInterart 1993
Gott schläft in MasurenDesch Verlag 1956Pan Bóg śpi na MazurachTadeusz OstojskiWydawnictwo Pojezierze 1991
Mit diesen meinen HändenDesch Verlag 1957Życie toczy się dalejJan KoprowskiInterart 1994
Keiner kommt davonDesch Verlag 1957Nikt nie ujdzie całoBarbara Tarnas (t. I),
Jan Kuźbiał (t. II)
Interart 1996
Kultura 5 und der rote MorgenDesch Verlag 1958Kultura 5 i czerwony poranekBarbara TarnasInterart 1994
Glück läßt sich nicht kaufenDesch Verlag 1959Szczęścia nie można kupićStanisław MarciniakInterart 1994
Fabrik der OffiziereDesch Verlag 1960Fabryka oficerówEdda WerfelLibros 2001
KameradenDesch Verlag 1961KamraciJacek FrühlingInterart 1993
Die Nacht der GeneraleDesch Verlag 1962Noc generałówKarol CzejarekLibros 2001
08/15 heuteDesch Verlag 196308/15 dzisiajKarol CzejarekLibros 2000
Bilanz der TraumfabrikBruckmann 1963Bilans fabryki snów_Interart 1991
Aufstand der Soldaten – Roman des 20 Juli 1944Desch Verlag, Neuer Kaiser Verlag 1965Bunt żołnierzy. Powieść o 20 lipca 1944Barbara TarnasInterart 1995
Letzte Station Camp 7 (nowa redakcja: Sagten Sie Gerechtigkeit, Captain? z 1955)Desch Verlag 1966___
Die WölfeDesch Verlag, Büchergilde Gutenberg, Bastei-Verlag Lübbe 1967WilkiBarbara TarnasLibros 2001
Deutschland deine OstpreußenHoffmann & Campe 1968Moje Prusy Wschodnie. Książka bardzo stronniczaBarbara PrzybyłowskaInterart 1995
Kein VaterlandDesch verlag 1968Bez ojczyznyPrzemysław WolskiInterart 1994
Soldaten, Offiziere, GeneraleBuchgemeinschaft Donauland 1969___
FaustrechtDesch Verlag 1969Prawo FaustaBożena Kłos-MichałowskaInterart 1995
Heinz Rühmann (Biographie)Kindler Verlag 1969Heinz RühmannBarbara TarnasInterart 1997
Held im TurmDesch Verlag 1970Bohater w wieżyBarbara TarnasInterart 1994
Udo – Das Udo Jürgens Songbuch (teksty piosenek)Juncker 1970___
Kriminalistik (BLV-Jagdpraxis) Band 5BLV Buchverlag 1971___
Verdammt zum ErfolgDesch Verlag 1971Skazani na sukcesBrygida JodkowskaInterart 1994
Verurteilt zur WahrheitDesch Verlag 1972Skazani za prawdęBarbara TarnasInterart 1995
Gespräche mit meinem Hund AntonDesch Verlag 1972Rozmowy z moim psem AntkiemRobert StillerInterart 1996
Verfolgt vom SchicksalDesch Verlag 1973PrzeznaczenieStanisław MarciniakInterart 1992
Alles hat seinen PreisHoffmann & Campe 1974Wszystko ma swoją cenęRyszard WojnakowskiInterart 1996
Und Petrulla lachtRowohlt 1974___
Die Nächte der langen MesserHoffmann & Campe 1975Noc długich nożyKarol CzejarekLibros 2000
Generals-AffärenC.Bertelsmann 1977Afery generałówElżbieta Ptaszyńska-SadowskaInterart 1995
Die Katzen von CoslanoHoffmann & Campe 1977Koty z CoslanoHanna RosaInterart 1995
08/15 in der ParteiC.Bertelsmann 197808/15 w partiiKarol CzejarekLibros 2000
Endstation StacheldrahtC.Bertelsmann 1978___
Der unheimliche FreundHeyne 1979Tajemniczy przyjacielElżbieta KryńskaInterart 1993
Der NachkriegssiegerC.Bertelsmann 1979Powojenni zwycięzcyStanisław MarciniakInterart 1993
Hund mit MannC.Bertelsmann 1979Pies i jego pan. Opowieść o przyjacieluKarol CzejarekInterart 1994
Eine Falle aus PapierHeyne 1981Papierowa pułapkaElżbieta KryckaInterart 1994
Bedenkliche BegegnungHeyne 1982Znamienne SpotkanieAndrzej KaniewskiInterart 1997
Geld-Geld-GeldHeyne 1982Pieniądze, pieniądze, pieniądzeBarbara TarnasInterart 1995
Ausverkauf der HeldenC.Bertelsmann 1983Wyprzedaż bohaterówJerzy GutowskiInterart 1995
Die gefährliche WahrheitHeyne 1984Niebezpieczna prawdaAndrzej KaniewskiInterart 1996
BlitzmädelC.Bertelsmann 1984Błyskawiczne dziewczynyStanisław MarciniakInterart 1996
Die seltsamen Menschen von Maulen. Eine heitere Erzählung aus OstpraußenHeyne Verlag 1984Przedziwni ludzie z Maulen. Wesołe opowieści z Prus WschodnichRobert StillerInterart 1996
Ende 1945C.Bertelsmann 1985Rok 1945 – koniecKarol CzejarekInterart 1993
Das Schaf im Wolfspelz. Ein deutsches LebenBusse-Seewald Verlag 1985Owca w wilczej skórzeSława LisieckaInterart 1996
Die merkwürdige Hochzeit in Bärenwalde. Eine heitere erzählung aus OstpreußenLeda Verlag, Heyne Verlag, Madsack 1986Niezwykłe wesele w BärenwaldeRobert StillerInterart 1995
Ein manipulierter MordHeyne Verlag 1987Morderstwo manipulowaneTadeusz OstojskiInterart 1996
Der unheimliche Mann Gottes. Eine heitere erzählung aus OstpreußenNiemeyer C.W. Buchverlage, Leda Verlag, Heyne Verlag 1987Niesamowity Sługa Boży. Pogodna opowieść z Prus WschodnichJan KoprowskiInterart 1994
Die Stunde der TotengräberLeda Verlag, Goldmann Wilhelm GmbH 1988Godzina grabarzy_Interart 1993
Menetekel ’39Blanvalet 1989Mene, tekel ’39 (Wojna z Polską)Karol CzejarekInterart 1993
Vergebliche Warnung. Der Polenfeldzug1989___
Die Ermordung des RittmeistersBlanvalet 1992Śmierć rotmistrzaHanna RosaInterart 1996

Sztuki teatralne

Hans Hellmut Kirst, uznawany za jednego z ważniejszych dramatopisarzy swojej epoki, stworzył kilka znaczących dzieł, które odzwierciedlają nie tylko jego pasję do teatru, ale także komentują ówczesne społeczeństwo. W jego twórczości można znaleźć:

  • auch dem Gesindel spielen Flöten, 1947,
  • Galgenstrick, 1948,
  • Aufstand der Offiziere, 1966.

Adaptacje filmowe

Hans Hellmut Kirst, uznawany autor wielu znaczących dzieł, zyskał rozgłos także dzięki adaptacjom filmowym swoich książek. Poniżej przedstawiamy wybrane filmy, które na podstawie jego twórczości zostały zrealizowane.

  • 1954: 08/15 w koszarach (część 1), reżyseria Paul May, w rolach głównych Joachim Fuchsberger, Paul Bösiger, Emmerich Schrenk, Hans Christian Blech, Helen Vita, Mario Adorf,
  • 1955: 08/15 na wojnie (część 2), reżyseria Paul May, z Joachimem Fuchsbergerem, O.E. Hasse, Ellen Schwiers,
  • 1955: 08/15 w ojczyźnie (część 3), reżyseria Paul May, w rolach głównych Joachim Fuchsberger, Gustav Knuth,
  • 1958: Blitzmädel an die Front, reżyseria Werner Klingler, scenariusz: Hans Hellmut Kirst, w rolach głównych Eva-Ingeborg Scholz, Bert Fortell, Klausjürgen Wussow, Horst Frank, Antje Geerk,
  • 1960: Fabrik der Offiziere, reżyseria Frank Wisbar, z udziałem Carla Lange, Helmut Griem, Karl John, Erik Schumann,
  • 1966: Noc generałów (GB/F, The night of the generals), reżyseria Anatole Litvak, w rolach głównych Peter O’Toole, Omar Sharif, Donald Pleasence,
  • 1989: Fabrik der Offiziere (BRD/CSSR), reżyseria Wolf Vollmar, w rolach głównych Manfred Zapatka, Karl-Walter Diess, Thomas Holtzmann, Sigmar Solbach.

Adaptacje filmowe jego powieści znacznie przyczyniły się do popularyzacji jego twórczości, a także do wzbogacenia kinematografii o wartościowe tematy poruszające istotne kwestie społeczne i militarne.

Nagrody

Hans Hellmut Kirst to postać, która zdobyła uznanie w literackim świecie, a jego osiągnięcia zostały docenione poprzez szereg prestiżowych nagród. Warto zwrócić uwagę na niektóre z wyróżnień, którymi się cieszył.

  • Złota Palma na Międzynarodowym Festiwalu Humoru, Bordighera 1964,
  • Nagroda im. Edgara Allana Poego, 1965,
  • Członkostwo w The Authors Guild, 1966,
  • Członkostwo w Niemieckim Centrum PEN 1966–1978,
  • Tytuł Knight of Mark Twain za książkę Wilki, 1968,
  • Członkostwo w PEN Club Lichtenstein, 1979,
  • Literacka nagroda im. Sigiego Sommera, 1986.

Fundacje

Hans Hellmut Kirst przez całe życie angażował się w działalność charytatywną i wspieranie edukacji oraz pomocy społecznej. Wśród jego licznych inicjatyw można wymienić kilka, które szczególnie zasługują na uwagę.

  • w 1958 roku wszelkie wpływy z norweskiego wydania książki „Nikt nie ujdzie cało” zostały przeznaczone na stypendia dla norweskich studentów, wspierających ich w dążeniu do kontynuowania pracy w duchu Alberta Schweitzera,
  • od 1960 roku kierował tantiemy ze swoich publikacji do organizacji socjalnych działających w Izraelu oraz Polsce, w celu wsparcia sierot wojennych,
  • w 1967 roku, w setną rocznicę urodzin niemieckiego pisarza Ludwiga Thomy, ufundował medal za szczególne obywatelskie zasługi,
  • wpływy z książek takich jak „Rozmowy z psem Antkiem”, „Kotów z Caslano” oraz „Pies i jego pan” przeznaczył na wsparcie schronisk dla zwierząt.

Jego działania w obszarze społecznym oraz kulturalnym pozostawiły trwały ślad na wielu życiu ludzi i istot żywych, pokazując, jak pisarze mogą wpływać na otaczający ich świat.


Oceń: Hans Hellmut Kirst

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:16