Janusz Szymborski, urodzony 8 listopada 1945 w Ostródzie, jest uznawany za znaczącą postać w polskiej medycynie oraz polityce. Jako lekarz, przez wiele lat angażował się w różnorodne działania na rzecz zdrowia publicznego.
W swojej karierze pełnił istotną rolę jako poseł na Sejm IX i X kadencji, podejmując ważne decyzje dotyczące legislacji. Jego doświadczenie jako dyrektor Instytutu Matki i Dziecka przyczyniło się do poprawy standardów opieki medycznej w Polsce, a jego inicjatywy miały wpływ na rozwój polityki zdrowotnej.
Życiorys
Janusz Szymborski ukończył w 1969 roku studia na Akademii Medycznej we Wrocławiu. W późniejszych latach zdobył stopnie naukowe doktora oraz doktora habilitowanego nauk medycznych. Jego osiągnięciem było otrzymanie tytułu profesora nauk medycznych dnia 16 grudnia 1996 roku. Specjalizował się głównie w pediatrii.
W okresie od 1969 do 1979 roku pracował w Klinice Nefrologii Dziecięcej, gdzie piastował stanowiska stażysty, asystenta oraz adiunkta. W 1979 roku objął funkcję dyrektora oraz ordynatora oddziału w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Wałbrzychu. Jego kariera obejmowała również pracę w Wyższej Szkole Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, a także w Instytucie Matki i Dziecka oraz w Państwowym Zakładzie Higieny. Dodatkowo, pracował w Wszechnicy Polskiej Szkole Wyższej w Warszawie.
Był aktywnym członkiem różnych organizacji, w tym Zarządu Głównego Towarzystwa Rozwoju Rodziny, Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia (w latach 1969-1980) oraz NSZZ Pracowników Służby Zdrowia (od 1982 roku). Należał także do Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. W latach 1996-2001 pełnił rolę dyrektora w Instytucie Matki i Dziecka.
W 1975 roku wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, której był członkiem aż do jej rozwiązania. Z jej ramienia uzyskał mandat posła na Sejm PRL w IX oraz X kadencji, reprezentując okręg Wałbrzych. W trakcie IX kadencji pełnił funkcje w Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Kultury Fizycznej oraz w Komisji Nadzwyczajnej do kontroli wdrażania programu realizacyjnego drugiego etapu reformy gospodarczej. W X kadencji pracował w Komisji Zdrowia, a pod koniec kadencji przestał być zrzeszony w jakiejkolwiek partii.
Odznaczenia
Janusz Szymborski otrzymał liczne odznaczenia, które stanowią ważny element jego kariery i uznania w społeczności. Poniżej przedstawiamy wykaz jego najważniejszych odznaczeń:
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1998),
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1989),
- Srebrny Krzyż Zasługi,
- Odznaka honorowa „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”.
Przypisy
- Profil na stronie Biblioteki Sejmowej. [dostęp 08.07.2015 r.]
- M.P. z 1998 r. nr 22, poz. 327
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Anna Czepan | Gustaw Marek Brzezin | Zdzisław Rapacki | Henryk Hoch | Damian Ciarciński | Krzysztof Grzebyk | Antoni Stryjewski | Maria Zwolińska | Zbigniew Babalski | Kunibert KrixOceń: Janusz Szymborski