Kunibert Krix


Kunibert Krix, urodzony 13 lutego 1867 roku w Ostródzie, to postać o znaczącym wpływie w historii katolickiego duchowieństwa niemieckiego. Jego życie zakończyło się 24 listopada 1931 roku w Braniewie.

Krix był księdzem katolickim oraz aktywnym członkiem katolickiej partii Centrum, znanej w Niemczech jako Deutsche Zentrumspartei. W latach 1912–1918 zasiadał w Reichstagu, reprezentując okręg Olsztyn-Reszel.

Jego działalność nie ograniczała się tylko do polityki. Był również aktywnym działaczem w niemieckich organizacjach farmerów, takich jak Ermländischer Bauverein oraz Landwirtschaftlicher Verein w Olsztynie. Jego wkład w rozwój lokalnej społeczności oraz edukację był niezaprzeczalny.

Oprócz swej działalności politycznej i społecznej, Krix piastował również rolę wykładowcy w Państwowej Akademii w Braniewie, gdzie przyczynił się do kształcenia wielu młodych ludzi.

Życiorys

Kunibert Krix przyszedł na świat w Ostródzie, w rodzinie Juliusza oraz Marii z d. Weinenberg. W swojej edukacji najpierw uczęszczał do szkoły powszechnej w Nidzicy, a następnie kontynuował naukę w gimnazjum w Reszlu. W roku 1887 podjął studia teologiczne na Uniwersytecie w Münster, które kontynuował w Państwowej Akademii w Braniewie.

12 października 1890 roku, w kaplicy Szembeka znajdującej się w katedrze fromborskiej, przyjął święcenia kapłańskie. Już w tym samym roku zainaugurował swoją działalność duszpasterską w Pogorzałej Wsi, a w roku 1891 przeniósł się do Mątów Wielkich, a następnie do Kwidzyna. Z dniem 18 maja 1893 roku został mianowany administratorem, a nieco później, 18 grudnia 1894 roku, proboszczem parafii w Prabutach. W roku 1897 objął stanowisko proboszcza w Lamkowie.

Był aktywnym członkiem społeczności, publikując artykuły w czasopismach o tematyce rolniczej. Ponadto prowadził wykłady dotyczące podnoszenia wydajności produkcji rolnej. Charakteryzował się dobrą znajomością języka polskiego, co czyniło go pełnym pasji orędownikiem praw Polaków, z Warmiakami na czele, do korzystania z języka ojczystego. Od 1928 roku pełnił funkcję lektora języka polskiego w Państwowej Akademii w Braniewie.

24 listopada 1931 roku zmarł tragicznie na skutek udaru mózgu, podczas prowadzenia wykładów w Braniewie. Jego ciało zostało złożone w grobie na cmentarzu kapitulnym we Fromborku.

Przypisy

  1. Partia Centrum – Encyklopedia Warmii i Mazur, „Encyklopedia Warmii i Mazur” [dostęp 13.07.2018 r.]
  2. Jan Chłosta Związki księdza Walentego Barczewskiego z „Gazetą Olsztyńską” Echa Przeszłości 13, 225-234 2012, s. 231.
  3. Wojciech Zawadzki Parafia Mątowy Wielkie w świetle XIX- i XX-wiecznych protokołów wizytacyjnych Studia Elbląskie 4, 2002, s. 37–38.
  4. Antoni Tadeusz Klejnowski Z historii parafii w Prabutach (sylwetki proboszczów), w: Gazeta Prabucka, marzec 2002.
  5. Verzeichnis der Vorlesungen Staatl. Akademie zu Braunsberg im Wintersemester 1929/30.

Oceń: Kunibert Krix

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:13